TOP 10 golfových míčků na českém trhu

Přestože se může zdát, že golfové míčky jsou nejméně náročným typem golfového vybavení, opak je pravdou. Za dobu své existence ušly míčky pořádný kus cesty a je jim věnována speciální oblast vývoje, která se orientuje na zajištění maximální kvality mnohdy s přidanou hodnotou.

Dnešní moderní typy, jež používají profesionálové, mohou být vybaveny různou funkční integrovanou elektronikou, která jednak pomáhá v jejich vyhledávání, jednak slouží vytváření statistik hry a jejích následné analýzy. Golfový míček tak není zcela jednoduché vybrat. Je potřeba zohlednit řadu parametrů, jež definují jeho herní vlastnosti.

Historie a členění golfových míčků

Golf se hraje již více než 6 století a veškeré jeho vybavení tak v současné době může dosahovat vysoké kvality zejména v oblasti profesionálního sportu.

Historické golfové míčky

Golfové míčky se primárně vyvíjely s ohledem na materiály použité k jejich výrobě, a následně také výrobní technologie orientované na dosažení ideálního tvaru. První míčky byly z dřeva různé tvrdosti, vyřezané do kulatého tvaru.

Ty byly postupně nahrazeny míčky kompozitními, jednalo se o plněný kožený materiál s horním olakováním. Až koncem devatenáctého století prošly míčky revolucí a začali se odlévat z polymerních materiálů.

Prvním z nich byl přírodní kaučuk, který byl postupně nahrazen modernějšími polymery a složitější konstrukcí, díky které bylo možné dosáhnout požadované (a následně i standardizované) hmotnosti a optimálních vlastností letu.

V dnešní době jsou obvyklé míčky skládající se z několika vnitřních výplňových vrstev se speciální vytvrzenou povrchovou úpravou, na níž je možné vytvářet textury profilováním a designové potisky.

Specifikace golfových míčků

Dnešní moderní golfové míčky jsou vyráběny tak, aby jejich parametry odpovídaly normativním požadavkům. Dle pravidel golfu musí mít míček maximální hmotnost 45,93 g a minimální průměr 42,67 mm, přičemž tvarově se musí přibližovat ideální kouli.

Takový míček dokáže při odpalu dosáhnout rychlosti až 250 km/h. Vzhledem a profilováním povrchové struktury musí golfový míček odkazovat na původní kožené míčky plněné peřím. Na povrchu má pravidelně rozmístěny drobné jamky (dimply), které ovlivňují jeho letové vlastnosti.

Typy golfových míčků

Golfové míčky se člení dle dvou hledisek – dle materiálové struktury, která určuje účel míčku, a dle kvality vyplývající z opotřebení. Materiálové členění typů míčků zahrnuje:

  • Jednovrstvé (onepiece) – míčky vyrobeny z jednoho kusu – z jednodruhového materiálu. Tyto jsou určeny především pro tréninky, jejich užívání však postupně vytlačují další typy,
  • Dvouvrstvé (twopiece) – jsou kompozitní míčky, jejichž strukturu tvoří dva materiály, vnitřní kulovité jádro z velmi odolného materiálu (obvykle s příměsí titanu) a vnější kryt (obalová vrstva s povrchovou úpravou),
  • Třívrstvé (threepiece) – tedy třívrstvé kompozitní míčky mají menší jádro obalené polymerní (flexibilní) vrstvou, na níž je nanesen kryt s povrchovou úpravou,
  • Čtyřvrtstvé (fourpiece) – jsou kompozitní míčky s nejmenším těžkým jádrem, na kterém jsou naneseny další vrstvy z různých (většinou polymerních) materiálů, které míčku dodávají jiné charakteristiky, zejména co se chování za letu týká,
  • Pětivrstvé (fivepiece) – jádro v tomto případě obaluje více vrstev z různých materiálů, které vylepšují aerodynamické vlastnosti míčku. Jsou určeny především pro profesionální hru.

Hrané míčky a lake balls

Jako hrané jsou označovány použité míčky. Obvykle se jedná o míčky z turnajů nebo jiných golfových událostí, které byly recyklovány a jsou o poznání levnější než nové míčky.

Při nákupu hraných golfových míčků si můžete vybírat špičkové řady předních výrobců a značek. Použité golfové míčky jsou obvykle ve velmi dobrém stavu a jejich vlastnosti se vyrovnají míčkům novým. Vhodné jsou zejména pro začínající hráče a amatéry, profesionálové je používají zejména při tréninku.

Vedle hraných míčků je možné pořídit kvalitní značky tzv. lake balls. Jedná se o míčky, které byly posbírány na hřišti z různých těžko dostupných překážek. Kromě vodních překážek, od nichž se odvíjí jejich jméno, pocházejí míčky také z keřů, vysoké trávy apod.

Třídění míčků – třídy kvality

Hrané míčky se obvykle dále třídí kvalitativně podle míry opotřebení. Míčky se obvykle prodávají v sadách po několika kusech, v baleních se zpravidla míchají míčky dvou sousedních kvalitativních tříd. V tomto směru jsou rozeznávány:

  • AAAA – představují třídu golfových míčků vysoké kvality, jejichž opotřebení dosahuje maximálně tří jamek,
  • AAA – je kvalitativní třída míčků, které mají o něco větší opotřebení než předchozí úroveň. Tyto míčky mohou mít povrchové skvrny a zbytky značení,
  • AA – kromě povrchových skvrn a značek mohou mít míčky v této třídě také povrchové oděrky,
  • A – míčky v této kvalitativní třídě jsou viditelně opotřebené, mají sešlou barvu, oděrky či povrchové nerovnosti,
  • B – míčky v této kvalitativní třídě jsou rovněž viditelně používané s vysokou mírou porušení povrchu, neobsahují ovšem žádné praskliny a nejsou mezi nimi míčky, na nichž byla hrána dlouhá hra. Jsou určeny především pro tréninkové účely,
  • C – je kvalitativní třídou, do níž se řadí míčky výrazně poškozené. Tyto míčky jsou určeny především pro nácvik techniky různých typů odpalů (především u začátečníků).

Další kvalitativní třídou jsou pak míčky opravované, tedy takové, u kterých byla vhodnými prostředky obnovena původní povrchová úprava krycí vrstvy. Tyto míčky jsou označovány jako refinish, resp. refurbish a nesou označení PR.

Mixy golfových míčků můžete pořídit v různých kombinovaných kvalitativních třídách. Ty vymezují zejména cenu balení a pak přímo účel jejich používání. Hrané míčky nebo lake balls obvykle slouží k tréninku, lze se s nimi však zúčastnit také amatérských turnajů (vyberete-li vysokou kvalitativní třídy). Mixy jsou obvykle prodávány v následujících třídách:

  • AAAA/AAA – jsou určeny pro amatérskou hru, cena je o něco vyšší než u jiných tříd a mixů hraných míčků,
  • AAA/AA – jsou o poznání levnější a velmi dobře se hodí na intenzivní trénink. Díky nízkému opotřebení jsou aerodynamické vlastnosti těchto míčků srovnatelné s novými či lehce opotřebenými,
  • AA/A – jsou určeny pro trénink méně zkušených hráčů, kteří nemají dostatečně zaužívanou techniku odpalu.

Mixy mohou být vytvořeny také z více jakostních tříd a používají je pokročilí hráči pro nácvik odpalů i hru. Nejčastěji jsou dostupné mixy AA-AAAA a A-AAA.

Druhy golfových míčků dle provedení

Golfové míčky jsou vyráběny také v různých komerčních modifikacích či pro konkrétní skupiny hráčů. Mohou se lišit především barvou, druhem potisku, zvláštním provedením povrchu (efektní jsou také svítící golfové míčky), míčky určené pro golfistky nebo děti a podobně. Speciální skupinu míčků pak tvoří právě technologicky pokročilé se zabudovanou GPS a dalšími funkcemi.

Jak vybrat vhodné golfové míčky

Výběr typu golfových míčků závisí především na úrovni a zkušenostech hráče a na účelu, ke kterému budou použity. Pro hráče s výbornými schopnostmi a velkými zkušenostmi, a také pro profesionály, kteří jsou schopni zahrát jamku s jedním míčkem a vyhnout se všem bariérám, jsou vhodné nové míčky, k tréninku pak hrané míčky s minimálním opotřebením.

Začátečníci, mírně pokročilí i pokročilí hráči obvykle užívají míčky hrané různých jakostních tříd. Cena za balení se může pohybovat od velmi nízkých (přibližně 400 Kč za 12 míčků), až velmi vysoké, kdy jeden míček pořídíte v průměru za 1000 Kč a více.

Při nákupu nových golfových míčků se nabízí řada produktů od různých renomovaných výrobců. Nejznámějšími a největšími výrobci golfových míčků jsou společnosti:

  • Titleist
  • Callaway
  • Wilson
  • Srixon
  • Taylormade
  • Bridgestone

Sledované parametry golfových míčků

Nové (i hrané) míčky se vlivem vrstvení a materiálového složení liší především letovými schopnostmi, tvrdostí, spinem apod. Materiálové složení udává základní hratelnost míčků a celkové hrací vlastnosti. Díky těmto parametrům je možné vybrat vhodný míček pro každého. Sledovanými parametry tedy jsou:

  • Požadovaná rychlost golfového švihu – míčky jsou speciálně tvarované, aby bylo dosaženo optimální letové rychlosti,
  • Spin – definuje tendenci míčku k rotací
  • Aerodynamika – je dána počtem jamek (dimplů) na povrchu, které jsou různě tvarovány, jejich přítomnost ovlivňuje přesnost odpalu

Tabulka parametrů pro golfové míčky

Vlastnost Obvyklé parametry
Opotřebení nové / hrané / lake balls
Třída jakosti (u opotřebených) AAAA-A, B, C, mixy
Požadovaná rychlost švihu nízká/střední/vysoká
Spin nízký/střední/vysoký
Počet dimplů 250-450
Komprese jádra nízká (60) / vysoká (90)
Tvrdost pocitově tvrdé/měkké

Nejoblíbenější druhy golfových míčků dle spotřebitelů

Na základě spotřebitelských recenzí byly vybrány nejprodávanější značky a typy golfových míčků. Obecně jsou upřednostňovány měkčí míčky, jelikož převážná většina spotřebitelů hraje golf rekreačně a nemá dostatečnou rychlost švihu na překonávání dlouhých vzdáleností při vyšších tvrdostech jádra a krytu. Zde je jejich základní charakteristika.

Callaway Warbird Plus 12 ks – recenze

Golfové míčky Callaway Warbird Plus jsou standardní dvouvrstvé míčky s dobrou letovou rychlostí díky vysoké kompresi jádra a vhodné aerodynamice povrchu zajišťující stabilitu ve větru. Povrchová struktura má tvar šestihranu pro zmírnění tření a podporu přesnosti odpalu. V balení je 12 ks míčků za velmi příznivou cenu

Důvody, proč si pořídit právě golfové míčky Callaway Warbird Plus 12 ks

  • dobré letové vlastnosti
  • dobrá stabilita ve větru
  • optimální přesnost odpalu
  • výhodná cena

Důvody, proč si nepořídit golfové míčky Callaway Warbird Plus 12 ks

  • hodí se především pro trénink
  • nízká životnost

Titleist Pro V1 – recenze

Nová generace golfových míčků Titleist Pro V1 je určena především pro profesionální golfisty a hráče s rozsáhlými zkušenostmi. Díky specifické aerodynamice je možné s těmito míčky dosáhnout větší vzdálenosti odpalu při stejné síle úderu. Míčky mají velmi měkké jádro i kryt a jsou opatřeny drop-and-stop technologií a vysokou přesností.

Důvody, proč si pořídit právě golfové míčky Titleist Pro V1

  • dobré letové vlastnosti, dolet na velké vzdálenosti
  • vysoká přesnost
  • drop-and-stop design
  • pocitově měkké

Důvody, proč si nepořídit golfové míčky Titleist Pro V1

  • nízká životnost
  • vysoká cena

Srixon Ulti Soft – recenze

Golfové míčky Srixon Ulti Plus jsou určeny pro mírně pokročilé golfisty se střední rychlostí švihu. Jedná se o měkký dvouvrství míček s 324 dimply pro přesný a aerodynamický let na velké vzdálenosti. Míček je velmi měkký s velmi nízkou kompresí jádra.

Důvody, proč si pořídit právě golfové míčky Srixon Ulti Soft

  • dobré letové vlastnosti, dolet na velké vzdálenosti při nízké a střední rychlosti švihu
  • vysoká přesnost
  • pocitově měkké
  • výhodná cena

Důvody, proč si nepořídit golfové míčky Srixon Ulti SoftT

  • nízká životnost

CALLAWAY CHROME SOFT – recenze

Čtyřvrstvé golfové míčky Callaway Chrome Soft s měkkým jádrem se vyznačují přesným, rovným a dlouhým letem. Určeny jsou pro golfisty se střední rychlostí švihu. Balení se prodává obvykle po třech kusech, cena se odvíjí od třídy kvality. Počet dimplů 332.

Důvody, proč si pořídit právě golfové míčky Callaway Chrome Soft

  • dobré letové vlastnosti, dolet na velké vzdálenosti při střední rychlosti švihu
  • vysoká přesnost
  • pocitově měkké
  • výhodná cena

Důvody, proč si nepořídit golfové míčky Callaway Chrome soft

  • nízká životnost

Callaway Supersoft 2019 – recenze

Golfové míčky Callaway Supersoft 2019 strukturálně dvouvrstvé se speciální úpravou povrchu hexagonálními dimply. Charakter míčku je pocitově velmi měkký vlivem nízké komprese jádra a polymerního krytu, díky provedení povrchu se minimalizuje tření za letu. Proto je také odpal velmi přesný s minimálním spinem. Balení obvykle obsahuje 12 míčků.

Důvody, proč si pořídit právě golfové míčky Callaway Supersoft 2019

  • dobré letové vlastnosti, dolet na velké vzdálenosti
  • vysoká přesnost a minimální tření díky speciálnímu povrchu
  • pocitově měkké
  • výhodná cena

Důvody, proč si nepořídit golfové míčky Callaway Supersoft 2019

  • hodí se především na trénink
  • nízká životnost

Srixon AD333 12 ks – recenze

Srixon AD333 jsou značkou golfových míčků vyšší výkonnostní kategorie. Díky vysoké kompresi jádra a počtu dimplů se jedná o velmi přesné míčky se stabilním letem. Přestože se jedná o dvouvrstvý typ míčku, jsou jeho kvalitativní vlastnosti poměrně dobré a vhodné i pro náročnější hráče s lepší rychlostí švihu.

Důvody, proč si pořídit právě golfové míčky Srixon AD333

  • dobré letové vlastnosti
  • dobrý dolet
  • optimální životnost
  • výhodná cena

Důvody, proč si nepořídit golfové míčky Srixon AD333

  • pocitově tvrdší
  • nehodí se pro začátečníky

Callaway Chrome Soft X Truvis Golf – recenze

4tyřvrtsvé golfové míčky od společnosti Callaway řady Truvis Golf jsou unikátní řešením průřezu obsahujícího dvouvrstvé jádro se střední kompresí. Materiálové složení umožňuje řízení spinu i letové trajektorie. Rychlost, přesnost a délka letu jsou podpořeny technologií hexagonálních dimplů, kterých je na povrchu 332,

Důvody, proč si pořídit právě golfové míčky Callaway Chrome Soft X Truvis Golf

  • velmi dobré letové vlastnosti
  • kontrola spinu a trajektorie
  • optimální životnost
  • velmi dobrá aerodynamika

Důvody, proč si nepořídit golfové míčky Callaway Chrome Soft X Truvis Golf

  • nehodí se pro začátečníky
  • vyšší cena

Callaway balls Chrome Soft TRUVIS 18 – recenze

Nenáročné míčky řady TRUVIS 18 od společnosti Callaway jsou určeny především začínajícím golfistům. Jejich hlavní výhodou je opatření povrchu dimply pro nízké tření. Jedná se velmi měkký míček s nízkou kompresí jádra pro delší dolety.

Důvody, proč si pořídit právě golfové míčky Callaway Chrome Soft Truvis 18

  • dobré výsledky zejména u začátečníků
  • pocitově velmi měkké
  • příznivá cena

Důvody, proč si nepořídit golfové míčky Callaway Chrome Soft Truvis 18

  • nízká životnost

Srixon Tour Special 15 ks – recenze

Golfové míčky Srixon Tour Special jsou navrženy na hru pro začátečníky a mírně pokročilé. Design provedení povrchu a měkkost míčků umožňuje dosáhnout poměrně dobrých vzdáleností i při nízké rychlosti švihu.

Důvody, proč si pořídit právě golfové míčky Srixon Tour Special 15 ks

  • dobré výsledky zejména u začátečníků
  • pocitově velmi měkké
  • příznivá cena

Důvody, proč si nepořídit golfové míčky Srixon Tour Special 15 ks

  • nízká životnost
  • nízká přesnost

Bridgestone Tour B XS – recenze

Golfové míčky Bridgestone Tour B XS mají vícevrstvou strukturu se složeným jádrem a měkkých krytem umožňujícím přesnější hru na jamkovišti. Zvýšená komprese jádra a vhodný design povrchu navíc podporují dlouhé a přesné dolety. Na povrchu je obsaženo 330 dimplů specifického aerodynamického tvaru. Míček je určen pro pokročilejší hráče.

Důvody, proč si pořídit právě golfové míčky Srixon Tour Special 15 ks

  • přesný a dlouhý dolet
  • design povrchu pro lepší aerodynamiku
  • optimální tvrdost vrstveného jádra

Důvody, proč si nepořídit golfové míčky Srixon Tour Special 15 ks

  • vyšší cena

Proč zrovna tyto kousky jsme zařadili do TOP 10

Procházeli jsme mnohá webová fóra, sociální skupiny a profily profesionálních hráčů golfu a porovnali jsme jejich tipy a rady ohledně výběru vhodných míčků pro hru v České republice.

A toto je výsledek našeho snažení, který budeme samozřejmě pravidelně obměňovat dle novinek a prověřených míčků na našem trhu.

30 Comments

  1. Ivana S.
    • golfovymaniak
  2. Eliška
    • golfovymaniak
  3. Krista
    • golfovymaniak
  4. Michaela D.
    • golfovymaniak
  5. Petra DS
    • golfovymaniak
  6. SiMona
    • golfovymaniak
  7. Verča M.
    • golfovymaniak
  8. Katerina
    • golfovymaniak
  9. Lucie S.
    • golfovymaniak
  10. Ann
    • golfovymaniak
  11. Monika Pa.
    • golfovymaniak
  12. LenKA
    • golfovymaniak
  13. Janča
    • golfovymaniak
  14. Evča D.
    • golfovymaniak
  15. Martina R.
    • golfovymaniak

Přidat komentář