TOP 10 nejlepších golfových bagů v ČR

Golfové bagy, nebo také golfové vaky, jsou standardním vybavením každého amatérského i profesionálního golfisty sloužící k úschově golfových holí a dalšího vybavení, a také k jejich přepravě po golfovém hřišti. Golfové bagy jsou vyráběny v různých variantách, s pomocnými kolečky a technickým řešením na samostatné stání. Výběr vhodného bagu pro vaše potřeby závisí především na tom, jak často a pro jaké účely jej hodláte využívat.

Typy golfových bagů

Golfové bagy se od sebe vzájemně liší především materiály, z nichž jsou vyrobeny, designem a doplňujícími prvky. Řešení golfového bagu je vždy provedeno tak, aby co byly ergonomické a co nejjednodušeji se přenášely/převážely jak na hřiště, tak mezi jednotlivými jamkami.

Typy bagů dle výrobního materiálu

Z materiálového hlediska jsou rozeznávány bagy:

 • kožené a koženkové
 • tkanina z přírodních vláken
 • z polymerních materiálu (nylon, polyester a další)

Zatímco kůže a koženka či přírodní tkaniny, přestože mohou být opatřeny dalšími ochrannými vrstvami a úpravami povrchu (například nepromokavá vrstva), nenabízí výrazné rozdíly ve vlastnostech, polymerní materiály a vlákna jsou flexibilnější, co se ochranné funkce týká, a umožňují dosáhnout velmi dobrých charakteristik, zejména co je odolnosti vodě a mrazu týká.

Bagy jsou navíc vybaveny kapsami a zabudovanými pouzdry či poutky, která mohou být uzavřeny běžnými nebo suchými zipy. Kromě nich mohou být na bagu instalována kolečka pro snadnější manipulaci, či speciální vzpěry pro stabilní polohu při odložení na hřišti.

Základní části bagu

Obecně se golfové bagy skládají z několika konkrétních částí, které mají specifickou funkčnost. Jedná se o:

 • základna
 • tělo s organizérem
 • kapsy
 • popruhy a madla
 • doplňky

Základna golfového bagu je vždy vyrobena z pevnějšího materiálu a vyztužena, aby dobře držela tvar a bylo možné na ni bag postavit ve chvílích, kdy není přenášen. U bagů určených k uložení na vozík je řešení základny jedním z hlavních parametrů výběru, jelikož musí být bag optimálně uložitelný na konstrukci vozíku kvůli stabilitě v náročnějším terénu. U pojízdných bagů bývá osazena kolečky.

Tělo bagu je jeho hlavní úložnou části. Běžně je rozděleno organizérem do několika komor pro samostatné uložení jednotlivých typů holí. Počet komor se různí, v základním provedení bývají 4, u profesionálních bagů se jejich počet může vyšplhat až 14, přičemž členění na komory je buď provedeno v celé délce bagu nebo jen v horní části, takže se rukojeti ve spodní části těla bagu dotýkají.

Pokročilejší typy mohou mít komory vybaveny systémem zamezujícím otáčení holí – ten chrání také jednotlivé hlavy před vzájemným dotýkáním.

Kapsy jsou umístěny na vnějším povrchu těla bagu v různých konfiguracích. Slouží k ukládání dalších potřeb a vybavení golfisty včetně míčků, týček, deštníku, nápojů a potravin, rukavic a dalších oděvů apod. Bag může být opatřen také kasami a úložným prostorem pro veškeré potřeby zahrnující rovněž golfovou obuv. Kapsy mohou být standardní nebo speciální. Speciální řešení zahrnuje termovýstelku, flísovou výstelku pro uložení cenností apod., mohou být menší v některých místech nebo větší po celé délce bagu. Kromě kapes může být bag dále osazen držáky, které nemají formu kapsy, nýbrž závěsného nebo zástrčného systému (držáků). Ty se využívají na zavěšení oděvů a obuvi, či doplňkových potřeb.

Popruhy a madla jsou určeny k uchopení bagu při přenosu. Díky popruhům je možné nést bag na rameni. Pokud není bag vybavený kolečky, je potřeba vybírat typ s pohodlnými popruhy, ideálně polstrovanými a v optimální délce (nejlépe stavitelný).

Zároveň se při výběru orientujte na provedení popruhu – vhledem k hmotnosti plného bagu se vám bude po delším nošení zařezávat do kůže, proto je dobré mít popruh nejen polstrovaný, ale také vybavený vzduchovou pasou po celé délce určené k uložení na zádech, a také dalšími držadly usnadňujícími manipulaci.

Kromě nich může být v bagu také integrována vysouvací rukojeť – ta se používá především v u bagů s instalovaným pojízdným systémem (kolečky). Popruhy i rukojeť si před pořízením bagu vždy vyzkoušejte.

Doplňující vybavení je aplikováno jen na některých typech bagů. U stand bagů (tedy bagů umožňujících postavení v nakloněné poloze) se jedná především o nožičky. Ty jsou zabudovány v horní části těla a propojeny systémem pro stabilizaci úhlu rozteče. Další doplňky je možné pořídit samostatně. Jedná se například o deštník, pláštěnku si nepromokavý potah apod.

Typy bagů dle designu

Hlavní kategorizace golfových bagů navazuje na jejich design, který definuje jednak způsob nošení a odkládání, jednak celkový objem a hmotnost v naplněném i prázdném stavu. Podle těchto kritérií jsou rozeznávány:

 • stand bagy
 • cart bagy
 • tréninkové, víkendové a pencil bagy
 • tour nebo staff bagy
 • cestovní (travel) bagy
 • dětské bagy
 • golfové tašky

Stand bagy jsou určeny na nošení a obvykle nebývají vybaveny kolečky. Hmotnost stand bagu se pohybuje v optimálním rozsahu s ohledem na nutnost přenášení na zádech, jsou tedy o něco lehčí než bagy určené na umístění na vozíku, musí však pojmout veškeré vybavení pro celou klasickou hru, tedy celý set holí a potřeby pro celodenní pobyt na hřišti včetně oděvů, jídla a nápojů.

Ke standardnímu vybavení stand bagů paří integrované nožičky a základna upravená ke stabilnímu nakloněnému poziciování při rozložení v terénu.

Cart bagy jsou bagy určené k uložení na vozík. Hmotnost cart bagů je větší (kolem 5 kg), bývají osazeny složitým organizérem a větším počtem kapes. Celkový design těchto bagů odpovídá potřebě stabilního upevnění k vozíku, menší důraz je kladen na popruhy, větší se orientuje na výztuž a řešení základny.

Trénikové bagy se využívají pro kratší hry a pojmou menší množství vybavení než předchozí dvě kategorie. Tyto bagy jsou obecně maximálně odlehčené, některá řešení jsou rovněž vybavena nožičkami pro stabilní nakloněnou polohu při pokládání v terénu.

Počet kapes je minimální, využívány jsou pouze standardní kapsy bez dalších speciálních úprav. Tyto bagy velmi často nemívají nepromokavou vrstvu.

Tour bagy jsou největším a nejtěžším typem bagu (až kolem 15 kg). Tour bagy jsou určeny především pro profesionální hráče k nošení veškerého vybavení v průběhu turnaje (bagy jsou nošeny personálem nebo caddym), pro rekreační nebo tréninkové hry jsou příliš těžké.

Cestovní bagy se nepoužívají na hřišti, nýbrž k přepravě vybavení (golfových holí) na delší vzdálenosti (letecky). Cestovní bagy jsou vybaveny speciálními řešeními pro ochranu holí proti poškození rázem a vnitřními i vnějšími popruhy pro jejich bezpečné uložení.

Dětské bagy se vyrábí v různém provedení všech předchozích kategorií v menším designu a hmotnosti. Určeny jsou pro úschovu a převážení dětských holí, které bývají zpravidla kratší a lehčí. Dětské bagy jsou kompaktní, osazeny standardním počtem kapes.

Cestovní tašky jsou speciálním typem golfového přepravního vybavení, který není primárně určen pro hole. Vyrábí se v různých modifikacích jako dodatečné úložné prostory pro pomůcky a doplňky hráčů golfu, případně pro uložení golfového vozíku při přepravě na větší vzdálenosti.

Výběr golfového bagu

Při hledání vhodného golfového bagu pro vaše potřeby je potřeba se orientovat především na to, jakým způsobem bude využíván, do jakého prostředí jej budete nosit, co všechno do něj chcete zabalit a jak jej chcete přepravovat.

Pokud se chystáte hrát golf pouze rekreačně, jsou mnohem lepší manší bagy (pencil bagy nebo stand bagy), pro náročnější tréninky je pak optimální vybavit se i golfovým vozíkem, na nějž upevníte cart bag. Hrajete-li golf profesionálně, pak je potřeba se poohlížet po tour bagy. Základní parametry, které jsou u bagů sledovány, jsou uvedeny v následující tabulce.

Vlastnost Obvyklé parametry
Hmotnost 1-15 kg
Nepromokavost ano/ne
Typ organizéru bez organizéru / pouze v horní části / po celé délce
Počet komor organizéru 1-14
Kapsy jednoduché / podélné / se speciální úpravou
Počet kapes 1-10
Úchyty na další vybavení na míčky / na týčka / na deštník / na oblečení
Popruhy jednoduché / polstrované / stavitelné / speciální
Rukojeť ano/ne
Úchyty umístění, počet
Uchycení na vozík ano/ne
Základna s kolečky / pevná / stabilizovaná pro uchycení na vozík / s vyztužením pro nakloněné uložení na nožičkách
Integrované nožičky ano/ne
Doplňkové vybavení různé druhy

Nejoblíbenější typy bagů

Následující seznam obsahuje nejprodávanější typy golfových bagů napříč jednotlivými kategoriemi. Při výběru byly zohledňovány veškeré parametry s cílem dosáhnout nejlepšího poměru cena/výkon u konkrétního typu.

Titleist Players 4 Stand bag – recenze

Tento stand bag od renomované značky Titleist patří do lehčí třídy golfových bagů určených pro rekreační a amatérský golf. Celková hmotnost prázdného bagu činí bezmála 2 kg, je vybaven nožičkami pro stabilizaci v nakloněné poloze, upravenou základnou a pohodlným polstrovaným popruhem přes dvě ramena.

Organizér člení bag na čtyři komory, na těle jsou umístěny 4 kapsy na zip a poutko na ručník.

Důvody, proč si pořídit právě golfový bag Titleist Players 4 STand bag

 • vhodný pro nenáročné uživatele hrající golf převážně rekreačně
 • stabilní a snadno přenosný, velmi lehký
 • optimální úložní prostory
 • pohodlný zdvih a popruhy odlehčující zátěž
 • stabilní uložení
 • výhodná cena

Důvody, proč si nepořídit golfový bag Titleist Players 4 STand bag

 • není v nepromokavém provedení
 • opatřen běžnými nevodotěsnými zipy
 • chybí speciální kapsy na jídlo

Sun Mountain 2019 H2NO LITE Cart bag – recenze

Bag na vozík od firmy Sun Mountain je velmi příjemným řešením pro delší tréninky. Díky nízké hmotnosti (2,5 kg) je vhodný také na nošení, přestože designové provedení počítá s umístěním na vozík. Organizér člení tělo bagu do 14 komor po celé jeho délce s jednou velkou komorou určenou pro uložení putteru.

Na těle je umístěno 6 kapes s vodotěsnými podšitými zipy a dvě madla pro pohodlné nošení. Kromě kapes je bag vybaven také držáky na ručník, tužky a deštník. Celkové řešení směřuje ke kompletní nepromokavosti

Důvody, proč si pořídit právě golfový bag Sun Mountain 2019 H2NO LITE Cart bag

 • bag je určen také do nepříznivého počasí
 • velký objem úložných prostor
 • členěný organizér po celé délce
 • vhodný pro stabilní umístění na vozík i nošení v ruce
 • výhodná cena

Důvody, proč si nepořídit golfový bag Sun Mountain 2019 H2NO LITE Cart bag

 • nelze postavit do nakloněné polohy

Titleist Lightweight Cart bag – recenze

Gofový bag od firmy Titleist určený pro umístění na vozík se vyznačuje nízkou hmotností (2,5 kg) a třemi gumovými držadly pro snadnou manipulaci.

V horní části těla bagu je organizér se 14 komorami, v dolní jsou pak 3 oddělené komory. Bag je vybaven 10 kapsami včetně termokapsy na jídlo a nápoje, na deštník a pouzdra na putter. Součástí doplňujících prvků je poutko na ručník a nepromokavý kryt.

Důvody, proč si pořídit právě golfový bag Titleist Lightweight Cart bag

 • nízká hmotnost
 • velké množství úložného prostoru
 • speciální úpravy kapes pro jídlo a nápoje
 • stabilní při uložení na vozík
 • výhodná cena

Důvody, proč si nepořídit golfový bag Titleist Lightweight Cart bag

 • nelze postavit do nakloněné polohy
 • nízká nepromokavost

TaylorMade Deluxe cart bag – recenze

Bag určený pro upevnění na golfový vozík od firmy TaylorMade je vyroben z velmi odolného materiálu s výztuží polytube pro stabilní uložení podpořené speciální úpravou základny. Tělo bagu je členěno organizérem až do 15 komor v horní části, ve spodní části jsou tři zcela oddělené komory včetně zvláštní komory na putter.

Bag je vybaven 8 kapsami umístěnými na přední straně těla. Kromě standardních kapes se jedná také o termokapsy, kapsu na dálkoměr a speciální kapsu na cennosti s vodotěsným zapínáním. Dále je bag osazen držákem na míčky na skórkartu, a také deštíkem pro přikrytí celého bagu. Celková hmotnost bagu činí téměř 4 kg.

Důvody, proč si pořídit právě golfový bag TaylorMade Deluxe cart bag

 • až 15komorový organizér
 • pevná a odolná konstrukce
 • stabilizační provedení základny
 • speciální úpravy kapes pro jídlo a nápoje, cennosti a dálkoměr
 • výhodná cena

Důvody, proč si nepořídit golfový bag TaylorMade Deluxe cart bag

 • nelze postavit do nakloněné polohy
 • nízká nepromokavost

Taylormade Quiver Pencil Bag Lite 2020 – recenze

Tréninkový bag od firmy Taylormade v provedení pencil je velmi lehký bag určený pro krátké pobyty na hřišti s hmotností téměř 1,4 kg. Obsahuje 5komorový organizér a 6 kapes a držáky na deštník a tužku.

Bag je vybaven velmi pohodlnými polstrovanými popruhy pro snadné přenášení a také menšími nožičkami pro rozložení do nakloněné polohy.

Důvody, proč si pořídit právě golfový bag Taylormade Quiver Pencil Bag Lite 2020

 • lehký bag, ideální pro kratší pobyt na hřišti
 • spousta úložného prostoru včetně speciální úpravy kapes
 • pohodlné popruhy a nožičky pro rozložení

Důvody, proč si nepořídit golfový bag Taylormade Quiver Pencil Bag Lite 2020

 • vyšší cena
 • nízká nepromokavost

Masters SL500 Stand Bag – recenze

Stand bag od společnosti Masters je řešený jako pencil bag určen především pro krátké pobyty na hřišti s menším počtem holí, případně pro tréninky na hřištích, kde není povoleno m. Bag je velmi lehký a vybavený dvěma popruhy na ramena pro pohodlné nošení na zádech a samoaktivujícím se stojanem. Cena bagu je velmi příznivá.

Důvody, proč si pořídit právě golfový bag Masters SL500 Stand Bag

 • lehký bag, ideální pro kratší pobyt na hřišti
 • pohodlné popruhy a stojan
 • nízká cena

Důvody, proč si nepořídit golfový bag Masters SL500 Stand Bag

 • nízká nepromokavost
 • málo úložného prostoru
 • nehodí se pro delší pobyty na hřišti

JuCad Aquastop cart bag – recenze

Bag pro umístění na vozík od společnosti JuCad je velmi lehký (hmotnost pouhých 2,4 kg) vhodný pro delší pobyty na hřišti. Bag je určen výhradně pro upevnění na vozík, není vybaven popruhy. Tělo bagu je vyrobeno z velmi odolného nylonu.

Organizér člení hlavní úložný prostor na 14 komor, vně je umístěno 11 kapes na zip včetně termokapsy na potraviny a nápoje, poutko s taštičkou pro umístění GPS a karabina na připevnění deštníku.

Důvody, proč si pořídit právě golfový bag JuCad Aquastop cart bag

 • lehký bag dobře upevnitelný na golfový vozík
 • spousta úložného prostoru včetně kapes se speciální úpravou
 • výborná nepromokavost

Důvody, proč si nepořídit golfový bag JuCad Aquastop cart bag

 • chybí popruhy a madla pro snadnou manipulaci
 • poměrně vysoká cena

Taylormade Pro Stand 8.0 Stand Bag 2020 – recenze

Aktuální model stand bagu od společnosti Taylormade je velmi lehký (2,2 kg) a vybavený pohodlnými popruhy pro přenášení i nožičkovým stojanem pro rozložení do nakloněné polohy. Tělo bagu je členěno organizérem do 7 komor a osazeno 7 kapsami včetně velkoobjemové kapsy na oblečení, dále držákem na deštník a ručník a nepromokavým krytem.

Důvody, proč si pořídit právě golfový bag Taylormade Pro Stand 8.0 Stand Bag 2020

 • lehký bag s pohodlnými popruhy
 • spousta úložného prostoru

Důvody, proč si nepořídit golfový bag Taylormade Pro Stand 8.0 Stand Bag 2020

 • poměrně vysoká cena
 • nízká nepromokavost

Taylormade Deluxe Cart Bag SIM 2020 – recenze

Prestižní bag na vozík od společnosti Taylormade s připínacím polstrovaným popruhem je uzpůsoben pro delší pobyty na golfovém hřišti. S celkovou hmotností prázdného bagu 3,8 kg představuje o něco těžší variantu, vyšší hmotnost se kompenzuje stabilním řešením pro upevnění na vozík.

Tělo bagu je členěno organizérem na 14 komor doplněných samostatnou komorou na putter Bag je vybaven 8 kapsami různých velikostí včetně nepromokavé kapsy na cennosti, voděodolným krytem a držákem na deštník, ručník a rukavici na suchý zip. V horní úrovni bagu je ergonomické madlo pro snadnější manipulaci.

Důvody, proč si pořídit právě golfový bag Taylormade Deluxe Cart Bag SIM 2020

 • lehký bag s popruhem a madlem pro snadnou manipulaci při umístění na vozík
 • spousta úložného prostoru, speciální kapsy se zvláštní úpravou

Důvody, proč si nepořídit golfový bag Taylormade Deluxe Cart Bag SIM 2020

 • poměrně vysoká cena
 • nízká nepromokavost

Ogio Majestic cart bag 2015 – recenze

Bag k upevnění na vozík od společnosti Ogio byl navržen speciálně pro golfistky, z tohoto důvodu má také poměrně nízkou hmotnost a ergonomické tvarování pro snadnější manipulaci.

Bag je možné používat také bez vozíku – k tomuto účelu slouží polstrovaný popruh a madlo na boční straně. Tělo bagu je organizérem členěno na 15 komor včetně speciální komory pro putter a osazeno 8 kapsami, držákem na ručník a přihrádkou na tužky.

Důvody, proč si pořídit právě golfový bag Ogio Majestic cart bag 2015, l

 • ergonomické tvarování, možnost pohodlného nošení i umístění na vozík
 • spousta úložného prostoru
 • členitý organizér

Důvody, proč si nepořídit golfový bag Ogio Majestic cart bag 2015, l

 • nízká nepromokavost
 • vyšší hmotnost

Proč zrovna tyto bagy?

Tyto tašky/pouzdra či bagy (je jedno, jak je nazveme) nám z našich testů vyšly jako nejzajímavější na českém trhu v poměru cena a výkon, a proto jsme je objektivně zařadili do našeho TOP 10 porovnání/recenzí.