Jak vybrat vozík na golfové hole?

Nošení golfových holí v bagu přehozeném přes rameno patří již minulosti. Dnes už není žádnou ostudou vozit hole na vozíku a ušetřit tak síly na odpalování míčku. Golfové vozíky dnes  používá celá řada mladých golfistů, takže neexistuje žádný argument, proč by tohoto pohodlí nemohli využít i muži nebo ženy ve vyšším, ba i v pokročilém věku. Právě naopak je golfový vozík pro veterány golfu nepostradatelným vybavením.

Profesionální golfisté

Nezasvěcení se mohou zeptat, proč tedy golfový vozík nepoužívají profesionální golfisté při turnajích, ale golfové bagy jim nosí pomocník zvaný caddy. Prostě jim to pravidla výslovně zakazují. Stejné je to také u krátkých kalhot. Je to prostě stejná tradice, jako se při tenisovém turnaji ve Wimbledonu přikazuje pouze bílé oblečení. Profesionální golfisté mohou vozíky nebo elektrické buginy normálně využívat pouze při tréninku.

Typy golfových vozíků

Manuální golfové vozíky jsou lehčí a levnější, než vozíky elektrické. Jsou opatřeny obvykle dvěma nebo třemi kolečky, v ojedinělých případech se můžete setkat i se čtyřmi koly. Dvoukolové vozíky jsou určeny k tahání. Jejich výhodou je nižší cena, dále velice snadná skladovatelnost, což je výhodou při cestách na golfové hřiště automobilem. Díky své jednoduchosti jsou tyto vozíky také lehké.

Dalším typem jsou vozíky se 3 kolečky určené k tlačení.

Tento způsob je šetrnější k zádům. Jsou sice dražší, ale vynikají větší stabilitou. Výhodou tlačení vozíku před sebou je, že můžete lépe vidět na hole i kartu se svým score a  za jízdy můžete snadněji uvažovat o další ráně a použití správné hole.

Tříkolové vozíky mají často i brzdu, která vozík zajistí i na nerovném terénu. Stejné vlastnosti mají i vozíky se čtyřmi koly, které mají pouze větší stabilitu. Největší energetickou úsporu znamenají elektrické vozíky. Stačí regulovat směr a rychlost, ušetříte spoustu sil především na velkých hřištích, ovšem také si za toto pohodlí připlatíte.

Materiál

Na vybranou jsou vozíky hliníkové, titanové nebo ocelové. Hliník je velmi lehký ale také měkký, takže se do něj mohou udělat škrábance. To ale neomezuje funkčnost vozíku. Titanové vozíky jsou pevné a lehké, nevýhodou je vysoká cena. Ocel je nejtěžším materiálem, který vyniká pevností a odolností. Na dobrých kolečkách je dobře ovladatelný.

Přidat komentář