TOP 10 golfových bot na českém trhu

Stejně jako pro řadu jiných sportů, i pro golf vedle speciálního náčiní představují velmi důležitou součást kompletní výbavy golfové boty. Vzhledem ke standardním podmínkám, v nichž golfový trénink či turnaj probíhají, je nutné, aby byly golfové boty vyrobeny (a vybrány) s důrazem na maximální pohodlí při dlouhém nošení a odolnost vůči nepříznivému počasí.

Kritéria pro výběr golfové obuvi jsou primárně navázána na charakteristické rozdíly věkových a genderových kategorií, jež jsou doplněno o speciální materiálová a funkční řešení, detaily a design.

Jak vybírat golfovou obuv

Boty na golf jsou standardně vyráběny jako obuv speciálního designu se společnými znaky a odlišným provedením pro jednotlivé demografické skupiny spotřebitelů.

V první řadě je tedy potřeba se při výběru obuvi nejdříve zaměřit na správnou velikost. Obdobně jako u jiných sportů je ideální, aby obuv na noze dobře seděla a nikde netlačila, jelikož je ovšem potřeba se při švihu do boty maximálně zapřít, měla by poskytovat co nejméně volnosti.

Ideální je tedy vybírat golfovou obuv přesně na velikost nohy (případně o půl čísla menší) s dobrým vázáním. Poté je potřeba zvážit další funkční řešení zahrnující provedení podrážky, materiálové řešení či opatření speciálními přídavnými technologiemi.

Až v poslední fázi se orientujte na design, který je však také důležitý zejména kvůli tvarování konkrétní nohy.

Provedení podrážky golfových bot

Dalším důležitým aspektem golfové obuvi je řešení podrážky. Jelikož se při hře golfisté pohybují především po travnatém a nezpevněném terénu (obdobně jako u fotbalové obuvi pro přírodní trávník), jsou golfové boty zpravidla opatřeny speciální úpravou podrážky s lepší přilnavostí a stabilitou pro potřebné zapření při švihu.

V tomto směru jsou rozeznávány tři základní typy golfové obuvi:

 • se standardní podrážkou
 • spajková
 • bezspajková

Golfová obuv se standardní podrážkou (tradiční)

Tradiční golfová obuv vychází z konceptu golfové boty, která byla využívána ke hře po staletí. V porovnání s atletickou golfovou obuví (spajkovou či bezspajkovou) jsou vyrobeny z pevného a neprodyšného materiálu (kůže) a s minimálním vzorkem podrážky.

Takto upravená bota sedí velmi dobře na noze a umožňuje optimální zapření, ideální je pro běžné terény při dobrém počasí. Chůze v tradičních botách je poměrně pohodlná, zapření při švihu však nedosahuje takového efektu jako o atletických bot se speciálně upraveným vzorkem podrážky.

Spajková (spikeová) obuv

Obuv opatřená protiskluznou úpravou v podobě odnímatelným spajků představuje velmi účinné řešení podrážky uplatňující se zejména při odpalech.

Samotná chůze v takové obuvi je méně pohodlná, jelikož ve tvrdé půdě (při dobrém počasí) spajky zavazí, při zhoršené pevnosti půdy (za deště nebo mrholení) se naopak boří do země, ztěžují krok kvůli obalování blátem a zároveň se výrazně opotřebovávají.

Výhodou spajků je možnost jejich výměny v případě ztráty funkčnosti. Podrážka spajkové golfové boty může být opatřena dvěma sruhy těchto prvků, a to:

 • kovovými
 • plastovými

Kovové spajky

Uplatňují především profesionální golfisté. Jejich nepopiratelnou výhodou je vyšší účinnost a odolnost dána vysokou pevností materiálu a ostrými hroty.

Obuv s kovovými spajky na podrážce je vhodná především do horšího počasí, nehodí se k použití při tvrdé zemi, jelikož běžná chůze je s nimi značně problematická a hroty spajků se takto ničí.

Také je potřeba si dávat pozor v jamkovišti s velmi nízkým střihem trávy. Neopatrným našlapováním kovovými spajky může dojít k vytržení drnů, a tím ke znehodnocení povrchu.

Plastové spajky

Jsou o poznání měkčí než kovové a mnohem lépe tak odolávají i při chůzi po tvrdší zemi. Hroty těchto spajků se sice rychleji opotřebovávají, chůze v botách opatřených na podrážce touto úpravou však není tak náročná, a zároveň zajišťují dostatečnou oporu chodidla při odpalu.

Velkou výhodou plastových spajků je možnost jejich výměny v případě nadměrného zbroušení.

Bezspajková (spikeless) obuv

Atletická bezspajková golfová obuv představuje optimální variantu jednak pro začínající hráče, jednak náročnější podmínky terénu, především na hodně tvrdý povrch.

Tento typ obuvi má na podrážce protiskluzný vzorek vytvořený ze speciálních prvků, které jsou navrženy k zajištění dostatečné opory při švihu. Na vlhčích površích sice nedosahují efektu spajkové obuvi, jsou však mnohem pohodlnější pro běžnou chůzi mezi odpaly a jamkami za jakéhokoliv počasí.

Materiálové řešení golfové obuvi a související vlastnosti

Na svrchní část golfové boty chránící nárt a zajišťující pevné usazení chodidla, včetně zpevnění v kotníku, jsou kladeny požadavky zejména s ohledem na tepelnou a vlhkostní pohodu nohy.

Materiálové provedení boty se tak váže především na roční období, v němž má být využívána, tzn. do chladného a vlhkého prostředí jsou určeny uzavřené málo nebo zcela neprodyšné boty dobrou voděodolností a tepelnou izolací. Standardně jsou golfové boty vyráběny v několika materiálových variantách určujících také konečný design tvaru. Rozlišují se tedy:

 • kožené golfové boty
 • golfové boty ze syntetické kůže (koženky)
 • golfové boty z přírodních nebo syntetických tkanin

Kotníková část boty je obvykle vyztužena kvůli zpevnění paty.

Kožená golfová obuv

Obuv z pravé kůže je vždy zpracovávána v tradičním stylu. Jejími hlavními výhodami je současná voděodolnost a dobrá prodyšnost, která zajistí, že se noha v botě nepaří ani v horkých vlhkých dnech.

To je velmi důležité zejména při delších turnajích ve střídavém počasí (jaro, podzim). Kožené boty jsou také šity s cílem po zavázání ideálně obepnout chodidlo, takže se v nich noha pohybuje minimálně. Tento typ obuvi je zpravidla nejodolnější a nejdražší.

Golfová obuv ze syntetické kůže

Na rozdíl od kůže je koženka o stupeň horším materiálem pro sportovní obuv, což se sice pozitivně promítá do její ceny, nedosahuje však takové pevnosti a pohodli.

Syntetická kůže se využívá u atletické golfové obuvi opatřené spajky i s bezspajkovou úpravou. Boty se vyznačují dobrou voděodolností, nicméně jejich prodyšnost je poměrně nízká. Využívají se především v chladnějších vlhkých dnech, protože zajistí relativně dobrou tepelnou izolaci.

Golfová obuv ze syntetických nebo přírodních vláken

Tento typ obuvi je klasicky sportovní kombinující různé tkané materiály se specifickými vlastnostmi pro zaručenou voděodolnost a prodyšnost.

Cena obuvi odpovídá syntetické kůži a lze je pořídit v různém provedení – jako vysoce voděodolné (s povrchovou úpravou zabraňující vniku vlhkosti do vnitřního prostoru boty), vysoce prodyšné (vhodné především pro velmi horké dny s porézním charakterem a nízkou voděodolností) a speciální.

Speciální golfové boty

Golfovou obuv lze pořídit také ve speciálním provedení atypické kombinace materiálů nebo funkčních prvků. Speciálními typy golfové obuvi jsou například barefootové modely nebo boty určené pro zimní nošení.

Barefootové golfové boty

Barefoot se v poslední době stává stále oblíbenějším typem obuvi s velmi flexibilní podrážkou a lehkým elegantním designem, který pomáhá výrazně zpevňovat nohu a podporuje přirozené našlapování.

Golfové boty v barefoot úpravě jsou speciálně navrženy pro zajištění pohodlí během dlouhých turnajů či hry, a současně umožňují velmi pevný postoj při odpalu.

Zimní golfová obuv

Spoecifikem zimních golfových bot je zvýšený design s větším krytím kotníku a vysoká voděodolnost a tepelná izolace. Jsou určeny pouze pro hru ve velmi chladných podmínkách a zaručují vysokou stabilitu i v měkkých a velmi promáčených površích.

Systémy vázání

Vázání golfové obuvi se zpravidla řeší jako systémové, s pružnými tkaničkami se stavitelným fixním upevněním. Vedle klasického zavazování a flexibilního pevného vázání se uplatňuje také speciální mechanické šněrování se zámkem v zadní části boty, jehož prostřednictvím jsou boty rychle staženy a uvolněny.

Výrobci golfové obuvi a její cena

Výrobou golfové obuvi se zabývá řada firem, které nejsou nutně orientovány přímo na návrh a produkci golfového vybavení. Společnosti, které mají ve svém výrobním programu golfovou obuv mohou být buď přímo zaměřeny na tento typ výrobku, případně nabízejí kompletní golfové vybavení, nebo naopak navrhují sportovní obuv pro různé oblasti.

Mezi nejznámější a zároveň nejprodávanější značky patří golfová obuv od firem Adidas, FootJoy, Callaway, Mizuno nebo Ecco. Cena obuvi se standardně pohybuje v rozmezí mezi 500 a 5000 Kč v závislosti na funkčnosti a kvalitě provedení.

Tabulka parametrů pro golfové boty

Vlastnost Obvyklé parametry
Materiál kůže / umělá kůže / pevný syntetický materiál
Hmotnost lehké/těžší
Voděodolnost vysoká/nízká
Prodyšnost vysoká/nízká
Pro období jaro-podzim / léto / zima
Materiál podrážky flexibilní/pevná
Provedení podrážky tradiční / spajková / bezspajková
Vázání standardní / speciální / mechanické
Speciální provedení zimní/barefoot/jiné

Nejoblíbenější druhy golfových bot dle spotřebitelů

Optimální typ golfové obuvi se váže na řadu faktorů a ze spotřebitelského hlediska jsou upřednostňovány především takové, které nabízejí maximální pohodlí při daných obvyklých podmínkách, za kterých jsou nošeny.

Řada hráčů se orientuje také na design a barevné řešení, většina si však boty vybírá právě podle konkrétních vlastností, které zaručují dobrou stabilitu nohy při náročné dlouhé chůzi a během odpalu.

O vyšší investici do golfové obuvi uvažujte především plánujete-li se sportu věnovat naplno a předpokládáte trávit na hřišti dlouhé hodiny tréninkem či turnajem. Pro rekreační hráče není nezbytné obstarávat obuv ve speciálních úpravách.

Zde je 10 nejprodávanějších modelů golfové obuvi, které si vybírají spotřebitelé.

Under Armour Showdown E Mens white/black/green – recenze

Bezspajková obuv Under Armour je velmi pohodlná v atletickém provedením z kůže s vysokou voděodolností a prodyšností. Obuv se hodí pro pokročilejší hráče, má příjemný design a vnitřní řešení s měkčí patou pro celodenní pohodlnou chůzi. Provedení podrážky klade vysoký odpor při rotaci během švihu, hodí se na tvrdé i měkčí povrchy. Cena obuvi je o něco vyšší.

Důvody, proč si pořídit právě golfové boty Under Armour Showdown E Mens

 • kvalitní obuv pro pokročilé hráče
 • velmi pohodlná, prodyšná a voděodolná
 • s úpravou vnitřní vložky a výztuže paty pro celodenní nošení
 • dostupná obecně ve všech velikostech

Důvody, proč si nepořídit golfové boty Under Armour Showdown E Mens

 • pouze pro mužské hráče – design na mužskou nohu, nelze pořídit v nestandardních velikostech
 • vyšší cena

Callaway Chev Mission Mens black – recenze

Chew Mission řada golfové obuvi pro muže od společnosti Callaway je velmi příznivou variantou, co se ceny bot týká. Obuv je velmi vhodná pro začátečníky či rekreační hráče, povrchový materiál je velmi prodyšný s voděodolnou úpravou. Boty jsou opatřeny spajky a drážkou pro dobrou stabilitu. Vnitřní provedení boty je velmi pohodlné.

Důvody, proč si pořídit právě golfové boty Callaway Chev Mission Mens

 • kvalitní prodyšná a voděodolná bota
 • dobrá stabilita a pevnost při švihu
 • pohodlná vložka
 • vhodná pro začátečníky
 • nízká cena

Důvody, proč si nepořídit golfové boty Callaway Chev Mission Mens

 • vhodná především do příznivého počasí, nedostatečná odolnost ve ztížených podmínkách
 • vhodná především pro rekreační hráče
 • zabudované spajky ztěžují pohyb po hřišti

Callaway Apex Lite Mens black/grey – recenze

Apex Lite pro muže od společnosti Callaway je designově řešená bezspajková golfová obuv s nižší voděodolností a velmi dobrou prodyšností. Řešení podrážky zajišťuje optimální stabilitu rotace nohy při odpalech. Velmi lehké a příjemné i při delší nošení.

Důvody, proč si pořídit právě golfové boty Callaway Apex Lite Mens

 • velmi prodyšné a pohodlné
 • vhodné především pro začínající hráče, a i na tvrdé povrchy

Důvody, proč si nepořídit golfové boty Callaway Apex Lite Mens

 • horší obouvání pro chodidla s vysokým nártem
 • vhodné především do teplého počasí
 • vyšší cena

Ecco Golf Biom Cool Pro Mens white/scarlet – recenze

Velmi kvalitní bezspajková obuv Golf Biom Cool od společnosti Ecco představuje produkt pokročilé funkčnosti implementující technologie pro příjemný a pohodlný pohyb po hřišti při zachování stability chodidla při odpalech. Speciální úprava mezipodešvi zajišťuje velmi účinnou voděodolnost a prodyšnost.

Důvody, proč si pořídit právě golfové boty Ecco Golf Biom Cool Pro Mens

 • vhodné především pro pokročilé hráče
 • speciální technologie zajišťující stabilitu při odpalech
 • voděodolné a prodyšné
 • vhodné do proměnlivého počasí

Důvody, proč si nepořídit golfové boty Ecco Golf Biom Cool Pro Mens

 • určeno pouze pro muže
 • vysoká cena

Adidas Adipure DC Wmn white/blue – recenze

Dámská golfová obuv Adipure DC značky Adidas ze syntetické kůže má optimální voděodolnost a velmi elegantní design. Pohodlná bota s bezspajkovou podrážkou speciálně profilovanou a vybavenou protiskluznými prvky zajišťuje stabilitu nohy po celou dobu strávenou na hřišti.

Důvody, proč si pořídit právě golfové boty Adidas Adipure DC Wmn

 • vhodné i do zhoršeného počasí
 • elegantní a pohodlný design
 • optimální stabilita při odpalu dána speciálním tvarováním podrážky

Důvody, proč si nepořídit golfové boty Adidas Adipure DC Wmn

 • určená pouze pro ženy
 • šněrování na tkaničky nefixuje dostatečně nohu
 • vyšší cena

Adidas Wmn black – recenze

Jednoduché atletické golfové boty Adidas Wmn představují velmi příznivý poměr kvality a ceny. Podrážka je řešená jako bezspajková se speciálním profilováním a protiskluznými prvky, jež zajišťují velmi dobrou stabilitu i na měkčí zemině jamkoviště. Obuv je optimálně prodyšná s nižší voděodolností.

Důvody, proč si pořídit právě golfové boty Adidas Wmn black

 • výhodné pro začátečníky a rekreační hráče
 • dobrá stabilita speciálním profilováním podrážky
 • velmi příznivá cena

Důvody, proč si nepořídit golfové boty Adidas Wmn black

 • určené pouze pro ženy
 • nevhodné do zhoršeného počasí
 • nízká životnost zejména při častém užívání

FootJoy Pro SL Jr white/navy/red – recenze

Golfová obuv FootJoy Pro SL Jr je určena pro mladé golfisty. Jedná se o obuv s bezspajkovou úpravou ze syntetické tkaniny, velmi prodyšnou a s voděodolným povrchem. Provedení podrážky zajišťuje vysokou stabilitu díky hlubokému vzorku protiskluzných prvků. Vložka boty je vyrobená ze speciálního materiálu pro zvýšené pohodlí.

Důvody, proč si pořídit právě golfové boty FootJoy Pro SL Jr

 • velmi pohodlné a odolné
 • vhodné pro dospívající hráče
 • optimální řešení podrážky pro dobrou stabilitu

Důvody, proč si nepořídit golfové boty FootJoy Pro SL Jr

 • k dostání pouze v dětských velikostech
 • vyšší cena

Adidas Tour 360 XT Mens white/silver – recenze

Spajková golfová obuv Tour 360 XT značky Adidas je určená především pro pokročilé hráče. Velmi pohodlná obuv z kůže s optimální úpravou pro chladnější a vlhké počasí. Provedení podrážky zajišťuje velmi dobrou stabilitu za každého počasí. Dobře sedí na noze a zpevňuje ji.

Důvody, proč si pořídit právě golfové boty Adidas Tour 360 XT

 • velmi kvalitní a pohodlné
 • dobrá stabilita i na zvlhnutém povrchu i při maximální rotaci švihu
 • prodyšné a voděodolné

Důvody, proč si nepořídit golfové boty Adidas Tour 360 XT

 • pouze v provedení pro muže
 • vysoká cena

FootJoy Pro SL Boa Mens white/grey – recenze

Kvalitní golfová obuv FootJoy Pro SL Boa je určená pro pokročilé hráče. Boty jsou velmi pohodné, prodyšné a voděodolné, vhodné také do zhoršeného počasí.

Bezspajková podrážka je opatřená velmi účinným vzorkem pro optimální odpor boty při švihu a zároveň bezproblémový pohyb po hřišti. Pevné obepnutí nohy je dosaženo mechanickým vázáním.

Důvody, proč si pořídit právě golfové boty FootJoy Pro SL Boa

 • pohodlné, prodyšné a voděodolné vhodné i do zhoršených podmínek
 • velmi stabilní při švihu
 • optimální pro chůzi po hřišti
 • mechanické vázání

Důvody, proč si nepořídit golfové boty FootJoy Pro SL Boa

 • vhodné pro pokročilé hráče a pro muže
 • vysoká cena

FootJoy Flex Wmn white/fuchsia-pink – recenze

Lehké golfové boty pro ženy značky FootJoy Flex představují ideální obuv pro rekreační a pokročilé golfistky. Syntetická tkanina horný části s velmi dobrou prodyšností je určená především do letního počasí. Stabilita bezspajkové podrážky je zajištěna protiskluznými prvky.

Důvody, proč si pořídit právě golfové boty FootJoy Flex Wmn

 • lehká, prodyšná a pohodlná obuv
 • velmi stabilní podrážka

Důvody, proč si nepořídit golfové boty FootJoy Flex Wmn

 • určeno výhradně pro ženy
 • nízká voděodolnost, vhodné pouze do teplého počasí
 • vyšší cena

Proč zrovna tyto botky vyhrály v našem porovnání?

Je to za nás ideální průnik kvality/ceny a praktičtnosti, po kterých jsme v českých e-shopech a kamenných prodejen hledali několik měsíců.

Samozřejmě s příchodem nových modelů budeme znovu zkoumat praktičtnost a využití jednotlivých botek pro golfovou hru, takže tabulku a recenze budeme postupně obměňovat a aktualizovat dle stávající situace na českém trhu.

Přidat komentář