TOP 10 nejlepších golfových wedgí

Golfové hole jsou vyráběny ve velmi variabilním provedení s cílem dosáhnout specifických vlastností úderu. Jejich konečné provedení, ať už z hlediska materiálu nebo tvaru hlavy, případně dalších prvků, výrazně ovlivňuje charakter dráhy golfového míčku. Pro jednotlivé typy golfové hry se tak užívají různé typy, holí, které se skládají do golfového setu v návaznosti na zkušenosti a strategie hráče. Standardně byly užívány sady dřev a želez doplněné o putter, tedy hůl určenou k posunování míčku po jamkovišti (greenu).

Základní typy holí byly postupně doplněny o speciální řešení, zahrnující vedle hybridních holí tvořících přechodové hole nahrazující několik typových holí standardního setu také golfové wedge. Při výběru golfové wedge do golfového setu je potřeba zohledňovat několik specifických parametrů navazujících na druhové členění těchto golfových holí.

K čemu slouží golfové wedge

Golfové wedge (krátká železa) jsou určeny především pro krátkou přesnou hru a také pro velmi vysoké údery, kterými je míček dostáván z náročných překážek – převážně se jedná buď o běžné písečné bariéry, vysokou trávu nebo překážky vyšší obtížnosti, jako jsou bunkry.

Alespoň jeden typ wedge obsahuje každý golfový set (obvykle bývají minimálně dva), jelikož se jedná o ideální hole určené pro odpaly míčků na méně než 100 m, tedy takové odpaly, kterými se dostává míček z fairwaye na jamkoviště.

Wedge v celé hře užívání přibližně čtvrtinu času, proto je také velmi důležité nejen vybrat správný typ a provedení, ale také pravidelně trénovat odpaly, které jsou jimi prováděny. Standardně se jedná o tři druhy ran, a to:

 • švih
 • pitch
 • chip

Každá z uvedených ran je prováděna jinou technikou a obvykle se vybírá konkrétní typ wedge určený pro daný typ rány.

Specifikem wedge je tvarování hlavy, která je obvykle krátká s vysokým lobem. První wedge byly vyvinuty jako hůl železo číslo 10, tedy další stupeň nad standardní sadu.

Druhy golfových holí typu wedge

Golfové wedge jsou vyráběny ve čtyřech standardních typech, jež se mezi sebou liší především velikostí a tvarováním hlavy. V tomto směru jsou rozeznávány:

 • pitching wedge
 • sand wedge
 • gap wedge
 • lob wedge

Pitching wedge

Tento typ wedge se vyznačuje zvýšeným loftem dosahujícím hodnoty 44-49 stupňů. Původně byla pitching wedge označována jako železo č. 10, proto je také obvyklou standardní výbavou golfového setu.

Hůl je určená pro odpaly míčkku na jamkoviště přes překážky nebo dostání míčku z bunkru s mokrým pískem. Základní úder touto wedgí je nazývá pitch a jedná se o krátkou hru s prodlouženým doletem, nebo vysoký odpal.

Sand wedge

Druhou klasikou holí je wedge určená do písku, tedy sand wedge. Při hře touto holí se využívá stejné techniky jako u pitching wedge (rána typu pitch), její zvýšený loft (54-56 stupňů) a spodní vyklenutí (bounce) využijete především v písečných překážkách a bunkrech, pokud je písek mírně navlhlý nebo suchý (sypký).

Nehodí se pro krátkou hru z fairwaye či řídké trávy, případně z míst s tvrdším povrchem, jelikož neumožní nasměrovat míček na sweetspot. Spolu s pitching wedgí patří medzi základní výbavu golfového setu.

Gap wedge

Gap wedge, nebo také utility, atack či approach wedge, je tvarováním hlavy mezistupněm mezi pitching wedgí a sand wedgí, její loft dosahuje obvykle 50-53 stupňů. Jedná se o hůl určenou k chipování a také k pitchi, umožňuje velmi krátké ploché údery.

Uplatnění nachází na středně krátké vzdálenosti jamkoviště, kdy je potřeba přesnějšího odpalu s posunem míčku po jamkovišti. V golfových setech se standardně nevyskytuje.

Lob wedge

Lob wedge je holí s nejkratší délkou hlavy a nejvyšším loftem (58-64 stupňů) určená pro velmi vysoké odpaly s rotací a nejkratším doběhem na jamkovišti. Ideální je pro odpaly z bunkerů.

Golfové wedge jako součásti setů

Golfový set využívaný v rámci jedné hry je omezen 14 holemi, proto obvykle neobsahuje veškeré wedge, které jsou pro hráče dostupné. Standardně se v něm nachází pitching wedge a dand wadge, gap wedge nebo lob wedge používají především profesionálové a hráči s velmi nízkým handicapem pro velmi přesnou hru.

Jak vybrat vhodnou golfovou wedge

Výběr konkrétní wedge je závislí především na schopnostech golfisty a zamýšlené technice hry. Začátečníci obvykle pracují výhradně s pitching wedgí a sand wedgí, pokročilí hráči pak využívají také další typy.

Specifika, které při výběru hole v rámci jednotlivých kategorií hrají roli, navazují rovněž na zkušenosti golfisty, rozhodující je kromě materiálu a provedení hlavy a shaftu také konkrétní loft a bounce wedge – začátečníci by si měli vybírat spíše menší lofty (v rámci kategorií – proto je také u všech typů řešení loftu v rozsahu několika stupňů, a nikoliv striktně dáno).

Bounce závisí na technice hry a může být malý, střední nebo velký. Obvyklé je začínat vždy s univerzálním středním bouncem.

Výběr wedge se také odvíjí od toho, kolik holí plánujete ve svém setu mít. Pro začínající či rekreační hráče je vhodné pořizovat pro trénink či amatérskou hru nejdříve pouze jeden typ, jež slouží pro velmi krátkou hru a odpal z náročnějších překážek.

K tomuto účelu je ideální sand wedge s vysokým loftem a středním boucem, jíž je možné zahrát především vysoký odpal ze suchého písku v bunkru. Ten je možné postupně doplnit pitching wedgí, jež může být v začátcích nahrazena železem č. 9, na němž si hráči natrénují techniku odpalu.

Wedge se vyrábí v různých provedeních, zejména co se týká materiálu a řešení gripu, shaftu i hlavy. Hlava může být kromě základního zaoblení opatřená také dalšími prvky, jež pomáhají řídit odpal nebo vylehčují její design pro jednodušší dosažení konkrétní síly úderu, a také v různém designovém provedení definujícím její velikost.

Obdobně herní vlastnosti ovlivňuje kromě materiálu také průměr a hmotnost shaftu, či řešení gripu. Wedge jsou standardním obchodním artiklem firem zabývajících se výrobou všech typů golfových holí, existují však také subjekty zaměřující se přímo na tento typ vybavení, jež definují nejmodernější technologické postupy a pokročilá řešení důležitých součástí.

Mezi největší výrobce patří:

 • Wilson
 • Callaway
 • Titleist
 • TaylorMade
 • Cleveland

Cena golfových wedgí obecně odpovídá cenám klasických holí. Dle kvality, použitých materiálů a pokročilých prvků se může pohybovat přibližně mezi 1 000 – 10 000 Kč.

Tabulka parametrů pro golfové wedge

Vlastnost Obvyklé parametry
Typ wedge pitching/sand/gap/lob
Kategorie uživatele pánské/dámské/dětské/unisex
Dominance hráče pravá/levá
Materiál shaftu ocel / vylehčený materiál
Délka shaftu dle typu hole
Průměr a hmotnost shaftu malá / větší
Materiál hlavy chrom/ocel/jiné
Loft (v rámci kategorie) nízký/střední/vysoký
Bounce malý/střední/velký
Speciální provedení hlavy drážky / bez drážek / vylehčení
Velikost a design hlavy dána výrobcem

Nejoblíbenější druhy golfových wedgí dle spotřebitelů

Golfové wedge si spotřebitelé vybírají obvykle dle vlastních preferencí, zkušeností a typu handicapu. Při výběru je dobré se primárně orientovat nejen na cenu, ale také na provedení a typ hole.

Pokud jste začínající hráči nebo se golfu věnujete převážně sporadicky, vybavte se nejdříve sand wedgí s vysokým loftem, kterou můžete později doplnit o pitching wedgí či dalšími typy. Pro pohodlnou hru je dobré se přímo orientovat na základní členění dle kategorie hráče – dámské wedge mohou mít například na rozdíl od pánských vylehčený grafitový shaft, který umožní přesnější odpal menšími nároky na švih.

Zde je 10 nejoblíbenějších golfových wedgí mezi běžnými spotřebiteli.

Wilson Harmonized Chrome Wedge – recenze

Sand wedge Harmonized Chrome od firmy Wilson v klasickém černém provedení je ideální pro všechny kategorie hráčů a hodí se jako jediná univerzální wedge pro golfové sety určená pro vysokou hru z bunkru ale i z fairwaye.

Design hlavy má specifický ostrý charakter, vysoký shaft a střední bounce. Pevný ocelový shaft je opatřený gripem v protiskluzné úpravě, což umožňuje především pohodlnou manipulaci. Určená je především pro mužské hráče.

Důvody, proč si pořídit právě golfovou wedge Wilson Harmonized Chrome Wedge

 • velmi pohodlná wedge s optimálními herními vlastnostmi pro začátečníky a rekreační hráče
 • pevný úchop a stabilní držení
 • nízká cena

Důvody, proč si nepořídit golfovou wedge Wilson Harmonized Chrome Wedge

 • krátká životnost
 • méně přesná hra
 • nevhodná na tvrdý povrch, jako samostatná wedge musí být doplňována železy

Callaway Sureout – recenze

Lob wedge v provedení pro leváky i praváky Sure Out od firmy Callaway je vhodná především pro krátkou hru z písku. Wedge je možné pořídit také s nižším loftem v sand variantě, mezi spotřebiteli je ale mnohem žádanější lob varianta, jíž je možné si vybrat v několika loftech.

Hlava hole je opatřená drážkami pro lepší výkon. Shaft je standardní ocelový s pohodlným gripem.

Důvody, proč si pořídit právě golfovou wedge Callaway Sureout

 • velmi přesná hra z písečných bariér
 • pevný shaft s pohodlným úchopem
 • optimalizováno na různé druhy švihu
 • k dostání také ve variantě sand wedge
 • přijatelná cena

Důvody, proč si nepořídit golfovou wedge Callaway Sureout

 • ve variantě lob nevhodná pro začátečníky či rekreační golfisty
 • především pro mužské hráče

Callaway Mack Daddy 4 – recenze

Mack Daddy 4 je golfovou loft wedgí od společnosti Callaway vyráběnou jak pro praváky, tak pro leváky. Mírně vyšší cena wedge je vyvážena především kvalitou a pohodlným designem.

Wedge je vyrobená v celokovovém provedení, velmi pevná a vhodná i pro švihy vyšší síly, dobře drží stabilitu a jednoduše se s ní manipuluje. Hlava je opatřena drážkami se speciální zdrsňující texturou pro vyšší rotaci a přesnější kontrolu odpalu.

Důvody, proč si pořídit právě golfovou wedge Callaway Mack Daddy 4

 • velmi přesný a krátký odpal z náročných překážek
 • vysoce kvalitní provedení shaftu
 • varianta pro praváky i leváky
 • střední bounce a nízký loft v lobové variantě

Důvody, proč si nepořídit golfovou wedge Callaway Mack Daddy 4

 • vhodná především pro zkušenější hráče s dobrou techniko odpalu
 • určena především pro mužské hráče
 • vyšší cena

Titleist SM7 – recenze

Golfová wedge SM7 vyráběná společností Titleist nabízí široké spektrum provedení patky i designu hlavy v různých hodnotách loftu (v pitching, sand a lob variantě) i ve všech třech typech bouncu, takže je možné si vybrat ideální hůl pro konkrétní techniku hry.

Patka je opatřená drážkami, jež jsou navrženy vždy v souladu s konkrétním tvarováním hlavy. Drážky umožňují velmi přesnou regulaci rotace míčku. Shaft wedge je optimálně pevná zhotovená z oceli, hlava může být buď chromovaná nebo ocelová. Wedge jsou vyráběny v pravorukém provedení.

Důvody, proč si pořídit právě golfovou wedge Titleist SM7

 • kvalitní hlava s progresivním designem pro precizní regulaci rotace míčku
 • široké spektrum tvarování hlavy v pitching, sand i lob variantě
 • stabilní a pevný shaft, pohodlný grip
 • vhodná pro různě zkušené hráče

Důvody, proč si nepořídit golfovou wedge Titleist SM7

 • určeno především pro muže, praváky
 • pravoruké provedení
 • vysoká cena

TaylorMade Milled Grind wedge – recenze

Golfové wedge značky Milled Grind od firmy TaylorMade jsou vhodné pro středně pokročilé až pokročilé hráce. Hůl je možné pořídit ve dvou základních variantách, a to jako nízký sand wedge nebo nízký lob wedge. Wedge je opatřená stabilním ocelovým shaftem a velmi přesným designem patky i hlavy.

Důvody, proč si pořídit právě golfovou wedge TaylorMade Milled Grind

 • kvalitní wedge pro přesné odpaly z překážek a bunkrů
 • sand i lob varianta
 • stabilní shaft, ideální pro pokročilé hráče

Důvody, proč si nepořídit golfovou wedge TaylorMade Milled Grind

 • určená pro mužské golfisty
 • vysoká cena

Cleveland RTX-3 – recenze

Golfová wedge RTX-3 od společnosti Cleveland v klasickem designu je ideální lobovou wedgí pro mírně pokročilé hráče, zejména pro trénink krátkých a vysokých odpalů s rotací.

Wedge je možné pořídit v pravoruké i levoruké variantě, ve středním a nízkém bouncu a v různých hodnotách bočního odklonu. Shaft z pevné ocelu předurčuje wedge především pro mužské hráče.

Důvody, proč si pořídit právě golfovou wedge Cleveland RTX-3

 • stabilní a pevný shaft
 • pravoruká i levoruká varianta
 • více variant tvarování hlavy
 • vhodné pro mírně pokročilé hráče
 • nižší cena

Důvody, proč si nepořídit golfovou wedge Cleveland RTX-3

 • nižší přesnost odpalu
 • zhoršená regulace rotace

Titleist Vokey SM6 wedge – recenze

Univerzální golfová sand wedge Vokey SM6 od firmy Titleist je k dostání v provedení pro leváky s pevným ocelovým shaftem vhodným především pro mužské hráče.

Jednotný loft může být doplněn všemi třemi kategoriemi bouncu, čímž se hůl stává použitelnou pro různé druhy povrchů. Patka wedge je vybavena speciálními drážkami umožňujícími přesnou regulaci rotace míčku, optimální pro plný švih a krátkou hru na jamkoviště.

Důvody, proč si pořídit právě golfovou wedge Titleist Vokey SM6

 • kvalitní a precizní provedení
 • velmi přesný odpal a regulace rotace díky drážkám patky
 • stabilní ocelový shaft a pohodlný grip

Důvody, proč si nepořídit golfovou wedge Titleist Vokey SM6

 • určeno především pro pokročilé mužské hráče, leváky
 • vyšší cena

Cleveland RTX-4 Satin – recenze

Řada golfových wedgí RTX-4 Satin od společnosti Cleveland nabízí široké spektrum loftů ve variantách pitching wedge, sand wedge a lob.

Hlava hole je opatřena precizním drážkováním umožňujícím velmi přesné údery s regulovanou rotací. Dle provedení loftu je možné wedge používat na různé typy povrchů, nutno se orientovat na konkrétní typ. Wedge jsou určeny pouze pro praváky.

Důvody, proč si pořídit právě golfovou wedge Cleveland RTX-4 Satin

 • relativně kvalitní wedge v širokém spektru variant aplikace
 • precizní laserové drážkování pro přesnou rotaci
 • stabilní a pevný shaft

Důvody, proč si nepořídit golfovou wedge Cleveland RTX-4 Satin

 • pouze pro praváky
 • vyšší cena

Titleist Vokey SM8 Tour Chrome – recenze

Golfová wedge Vokey SM8 Tour Chrome od firmy Titleist je přednostně navržena pro mužské hráče s pravorukou dominancí, kteří se golfu věnují na pokročilé až profesionální úrovni.

Wedge je možné pořídit ve variantě lob nebo pitching wedge. Uplatňuje se jako univerzální wedge s pohodlným větším designem hlavy (patky), s nízkým bouncem pro údery z různých typů povrchů se zvýšenou rotací a drážkami pro zkrácení doběhu.

Důvody, proč si pořídit právě golfovou wedge Titleist Vokey SM8 Tour Chrome

 • univerzální wedge pro všechny povrchy
 • velmi kvalitní provedení a stabilita
 • design hlavy pro variabilní údery
 • zdrsňující drážky umožňující regulovat doběh

Důvody, proč si nepořídit golfovou wedge Titleist Vokey SM8 Tour Chrome

 • vhodná pouze pro pokročilé mužské hráče, praváky
 • vysoká cena

TaylorMade wedge Milled Grind HI-TOE – recenze

Lobová wedge Milled Grid HI-TOE od výrobce TaylorMade pro praváky představuje velmi kvalitní produkt standardně vyráběný v ocelové úpravě s možností výběru také grafitového shaftu.

Větší design hlavy wedge umožňuje přesnější zacílení míčku, hodí se především pro údery z tvrdých překážek a bunkrů. Díky variabilnímu designu je vhodná jak pro muže, tak pro ženy, využívají j především rekreační hráči jako univerzální wedge.

Důvody, proč si pořídit právě golfovou wedge TaylorMade wedge Milled Grind HI-TOE

 • pohodlná manipulace
 • velmi kvalitní a stabilní provedení
 • variabilní vylehčení shaftu – vhodná pro mužské i ženské hráče

Důvody, proč si nepořídit golfovou wedge TaylorMade wedge Milled Grind HI-TOE

 • určeno výhradně pro praváky
 • vhodná zejména pro rekreační hráče
 • vyšší cena

Přidat komentář