TOP 10 golfových setů na českém trhu

Nákup golfového setu je poněkud nákladnější investicí, proto by měl být jeho obsah a dostupně možnosti detailně zváženy. Golfový set zpravidla obsahuje sadu golfových holí, jejichž charakteristiky pokryjí potřeby jednotlivých typů odpalů (tzn. krátkou i dlouhou hru, putterování a další). Pořízení golfového setu je výhodné pro hráče, kteří se hodlají golfu věnovat pravidelně (ať už rekreačně, amatérky nebo profesionálně), zejména z důvodu nižší ceny jednotlivých holí odpovídající kvality, a také srovnatelné kvalitativní úrovně všech holí v setu.

Kdy pořídit golfový set

Pořízení golfového setu je optimální v případě, že se chystáte trénovat celou hru či se účastníte amatérských turnajů apod. Sady jsou určeny především pro pokročilejší hráče, jež už mají za sebou prvotní trénink a rozlišují rozdíly v odpalech jednotlivými typy holí.

Pokud o golfu zatím jen uvažujete, je lepší začínat pouze s jednou holí (ideálně s železem) a primárně si osvojit základy techniky odpalu. Získáte tak zkušenosti pro následné zpřesňování švihu.

Co golfový set obsahuje

Golfový set se skládá maximálně z 14 holí různého materiálu, tvarování (definujících použití pro konkrétní typy odpalů) a příslušnosti k podřazeným sadám. Tyto jsou tvořeny následujícími druhy:

 • dřeva
 • železa
 • hybridy
 • wedge
 • puttery

Jednotlivé sety se od sebe mohou lišit počtem holí z jednotlivých sad, obvykle jsou koncipovány tak, aby obsahovaly hole s různými herními vlastnostmi. Z každé sady se v setu nachází minimálně jedna hole, více jich bývá z dřev a z želez.

Dřeva

Hole z kategorie Dřevo se dělí na několik podkategorií. V každém golfovém setu bývá zastoupen driver, což je dřevo č. 1 pro dlouhou hru. Driverové dřevo má obvykle velmi nízký loft (sklon hlavy) a kratší shaft (rukojeť) pro přesnější zásah míčku. Tato konfigurace se však mění v závislosti na zkušenosti golfisty, obecně platí, že delší shaft znamená delší trajektorii, je však nutný opravdu precizní zásah míčku, proto by amatérští hráči měly mít kratší driverové hole s vyšším sklonem.

Vedle driveru jsou pak další podkategorií sady dřev fairwayová dřeva, tedy další hole na delší hru. Jedná se o dřeva č. 3, 5, 7 a 9, v golfovém setu obvykle bývají dřeva č. 3 a 5. Fairwayová dřeva jsou rovněž osazena dlouhým shaftem a mívají vyšší hodnotu loftu.

Železa

Podobně jako dřeva i železa patří mezi klasické golfové hole. Používají se na kratší hru (obvykle od vzdálenosti míčku nižší než 180-170 m od jamkoviště). Číselné označení želez charakterizuje rovněž loft a délku shaft – čím vyšší číslo (od 1 do 9) tím je vyšší loft a kratší shaft.

Železa v setu bývají zastoupena ve větším počtu a na celé škále (vynechávají se čísla 1 a 2), aby bylo možné si vybírat typ dle vzdálenosti od jamkoviště. V zásadě se jedná o nepřímou úměru, tedy čím blíž je hráč k jamkovišti (čím kratší je vzdálenost), tím vyšší číslo hole by měl zvolit.

Začátečníci by si měli vybírat hole s větší délkou a šířkou hlavy pro snadnější úder. Přestože jsou hole označovány jako železo, vyrábí se standardně ze slitin, zde je tedy název historický a obecně vztažen ke skutečnosti, že hlava hole je kovová.

Železa nižší kvality mají hlavy vyrobeny ze slitin hliníku nebo zinku, profesionální hole jsou pak z nerezové oceli nebo slitiny oceli a wolframu.

Hybridy

Hybridní golfové hole jsou moderním typem holí, který konstrukčně kombinuje dřeva a železa s ohledem na tvar hlavy. Hybridy využívají především začátečníci a mírně pokročilí hráči, jsou totiž tvarovány pro přesnější odpaly a lze s nimi hrát jak dlouhou, tak krátkou hru.

Číslování hybridů je stejné jako u želez a alternují v podstatě nejvyšší čísla dřev a nejnižší čísla želez. Díky vyvíjející se technologii lze nahradit v podstatě celou škálu dřev a želez pouze hybridními holemi v jednom setu, jsou však určeny především pro trénink.

Úder s těmito holemi je obvykle velmi dobrý i v případě, že není zcela trefen sweetspot, proto se jim také přezdívá záchranné hole (rescue club). V běžných setech jsou zastoupeny hybridní hole 3 a 4, jimiž se odpalují míčky, na něž by se v klasických setech použilo dřevo 5 nebo 7, resp. železo 3 nebo 4.

Wedge

Vedle standardních želez jsou používány wedge, jež představují speciální typ holí vyvinutých právě z této podkategorie.

Jedná se o speciální typ holí s kovovou hlavou se specifickým tvarováním využívaný především pro údery, kterými se přihrává na jamkoviště (velmi krátká hra), případně se uplatňují, uvízne-li míček v nějaké dostupnější překážce (písek, bahno, vysoká tráva, měkká zemina apod.).

Wedge mají různé charakteristiky a účel, proto jsou také označovány speciálními názvy:

 • pitching wedge – původně vyrobená jako hůl železo č. 10 je určená na velmi krátké odpaly na jamkoviště; tato hůl bývá (obdobně jako driver) standardní součástí golfového setu
 • sand wedge – je hůl určená k vysoké hře, která je speciálně tvarovaná pro úder z písku
 • gap (approach, utility nebo také attack) wedge – je hůl přibližovací, používaná pro velmi krátké vzdálenosti od jamkoviště; v golfovém setu se obvykle nenachází, plně ji nahrazuje pitching wedge
 • lob wedge – mívá velmi vysoký loft a je určená k překonávání velmi náročných překážek vyžadujících téměř kolmou trajektorii, nejčastěji se uplatňuje v případě, že míček skončí v písečné pasti – bunkeru, což je speciální kopcovitá překážka s písečným svahem; lob wedge může být ještě upravena do podoby high-lob wedge, jež má podobné vlastnosti s vyšším výkonem úderu

Puttery

Puttery jsou zakončovacími holemi, kterými se hraje na jamkovišti. Tyto hole slouží k posunutí míčku do jamky, údery těmito holemi již nemají výšku, míček se odvalí po jamkovišti po dráze, nikoliv po trajektorii.

Základní členění putterů souvisí s tvarovým řešením jejich hlavy a sklonem shaftu, standardně jsou rozlišovány:

 • blade – putter s velmi úzkou rovnou hlavou s malým sweetspotem
 • half-mallet – je určen pro pokročilé hráče, hlava je o něco větší a masivnější
 • mallet – si vybírají především začátečníci, jelikož umožňuje lépe trefit míček, jeho přesnost a manipulace jsou však o stupeň horší, než je tomu u bladu

Jak vybírat golfový set

Golfové sety se od sebe liší především v závislosti na cílové skupině, která by měla hole používat – při výběru se tedy primárně orientujte na následující aspekty:

 • schopnosti hráče – golfové sety začátečnické, pro pokročilé, profesionální apod.
 • věková kategorie – sety pro děti a dospívající (juniorské – mohou být dále odstupňovány dle podřazených věkových kategorií a s ohledem na výšku hráče), sety pro dospělé
 • pohlaví – golfový set může být rozlišen jako určen speciálně pro muže (pánský), či ženy (dámský) – rozdíl je obvykle v materiálu a celkové hmotnosti holí, tvar hlav může být také přizpůsoben
 • dominantní ruka – sady jsou obvykle složeny z holí určených pro leváky nebo pro praváky (rozeznává se orientace hlav holí)
 • typ bagu – golfové sety jsou obvykle dodávány i s bagem, je tedy potřeba se rozhodnout, zda využijete bag na nošení nebo vozík apod.

Golfové sety vyrábí řada výrobců, jejichž zaměření je obvykle komplexně orientováno buď na veškeré golfové vybavení, nebo přímo na hole.

Některé (především profesionální) sety mohou být složeny také z holí různých značek (případně je kombinován kvalitní bag s holemi jiných výrobců), jelikož existují renomované firmy, které se zabývají výhradně výrobou některých sad, či samostatných holí.

Cena setu se pohybuje řádově v jednotkách až desítkách tisíc v závislosti na typu bagu a kvalitativní úrovni holí. Nejznámějšími dodavateli golfových setů jsou:

 • Callaway
 • Wilson
 • Spaldig
 • Titleist
 • Cleveland
 • a další

Při výběru golfového setu je dobré se orientovat na několik konkrétních parametrů, které zahrnují především:

 • počet a typ integrovaných holí
 • specifikaci dominantní ruky a handicapu
 • kvalitu a typ bagu
 • opatření headcovery (krycími vaky na hlavy holí)

Tabulka parametrů pro golfové sety

Vlastnost Obvyklé parametry
Počet holí až 14
Typ holí driver, putter, počet dřev, počet želez, pitching wedge, lob wedge
Dominantní orientace pravá/levá
Materiál shaftu kov/grafit/kompozit
Flex shaft (ohebnost) extra stiff (XS) / stiff (S) / firm (F nebo Uni) / regular (R) / senior(S) / amateur(A) / ladies (L resp. W)
Handicapu nízký/vysoký
Úroveň hráče začátečník/pokročilý/amatér/profesionál
Charakteristika hráče pánský/dámský/dětský/univerzální
Bag cart bag/stand bag
Headcovery ano/ne

Nejoblíbenější druhy golfových setů dle spotřebitelů

Konkrétní golfový set je potřeba vybírat s ohledem na jeho účel – hrajete-li golf vášnivě ale rekreačně, je dobré se orientovat spíše na poměr cena/výkon (tedy jaký maximální počet a typ holí můžete dostat v uvedené cenové hladině).

V případě, že jste poctivý amatérský hráč, je lepší si připlatit za kvalitu odpovídající vašemu handicapu, hole budou mít delší životnost a sestavou budou odpovídat kompletním potřebám a požadavkům, které na hru budete mít. Zde je 10 nejprodávanějších golfových setů, které si vybírají spotřebitelé.

Spaldig BULLET CP9,5 – recenze

Pánský golfový set od společnosti Spaldig určený pro praváky představuje velmi kvalitní produkt za příznivou cenu. Set je určený především pro začínající či mírně pokročilé rekreační golfisty a obsahuje celkem 9 holí – jeden driver a jeden hybrid s vysokým loftem (nahrazující železa nízkých čísel), dále železné hole č. 6-9, sand wedge, pitching wedge a blade putter.

Všechny hole mají grafitový shaft s flexem (ohebností) typu regular, součástí setu je bag opatřený nepromokavým opláštěním a covery pro driver a hybrid.

Důvody, proč si pořídit právě golfový set Spaldig BULLET CP9,5

 • kvalitní hole s dobrou životností určené pro začátečníky
 • nižší počet holí pokrývající celou škálu úderů
 • výhodná cena

Důvody, proč si nepořídit golfový set Spaldig BULLET CP9,5

 • je určen především pro méně zkušené hráče
 • málo variabilní pro dlouhou hru
 • blade putter není zcela vhodný pro začátečníky

Wilson Profile XD – recenze

Golfový set Profile XD od společnosti Wilson je určen pro leváky a konstrukčně navržen pro pány, ale lze jej použít také jako dámský set pro vyšší hráčky (délka shaftů odpovídá standardům pánského setu.

Tento set obsahuje 10 holí – driver a fairway č. 3 (s kryty), hybrid 5H (s krytem alternuje vyšší čísla fairwayů a nižší čísla želez), železa 6-9, pitching a dand wedge, a dále blade putter. Shaft holí jsou grafitové s běžným flexem (regular). Golfové hole se skládají do stand bagu.

Důvody, proč si pořídit právě golfový set Wilson Profile XD

 • kvalitní set pro začínající a mírně pokročilé hráče, leváky, muže i ženy
 • výběr holí odpovídající potřebám rekreačních hráčů
 • výhodná cena

Důvody, proč si nepořídit golfový set Wilson Profile XD

 • blade putter má náročnější ovládání pro začátečníky
 • standbag s 10 holemi je i navzdory lehké konstrukci poměrně těžký
 • málo úložného prostoru bagu, nízká úroveň vybavení

CALLAWAY Solaire 11 Piece – recenze

Golfový set Solaire od firmy Callaway se řadí mezi produkty vyšší kvalitativní kategorie, určený je pro pokročilejší dámské golfistky. Set se vyrábí jak pro leváky, tak pro praváky, je tedy nutné rozlišovat označení RH (right-hand – pro praváky) a LH (left-hand – pro leváky).

Set obsahuje 10 holí – driver, fairway č. 3, hybridy č. 5 a 6 (nahrazující vyšší čísla fairwayů a železa do č. 6), železa č. 7-9, pitching a sand wedge, mallet putter. Dřeva a hybridy jsou opatřeny kryty, shafty jsou grafitové s ohebností W flex. Set je uložen v cart bagu se šesti komorovým organizérem a sedmi kapsami.

Důvody, proč si pořídit právě golfový set Callaway Solaire 11 Piece

 • variabilní uplatnění
 • dobrá vybavenost bagu s velkými úložnými prostory
 • složení setu odpovídající potřebám pokročilých hráček
 • designový shaft

Důvody, proč si nepořídit golfový set Callaway Solaire 11 Piece

 • není zcela vhodný pro začátečníky
 • vysoká cena

Callaway Warbird 5 – recenze

Pánský golfový set Warbird 5 od společnosti Callaway je určen pro náročnější zkušené hráče. Set je možné pořídit jak v pravoruké (RH), tak v levoruké (LH) úpravě. Součástí setu je 12 holí a cart bag.

Kromě driveru a fairwaye č. 3 obbsahuje hybrid č. 3, železa č. 4-9, pitching a sand wedge, a dále mallet putter. Shafty holí jsou vyrobeny z nerezové oceli s ohebností Uni flex. Dřeva a hybridy jsou opatřeny kryty

Důvody, proč si pořídit právě golfový set Callaway Warbird 5

 • ideální pro pokročilé golfisty
 • univerzální, co se týká dominance
 • kvalitní hole s pokročilým designem
 • moderní řešení putteru
 • prostorný bag

Důvody, proč si nepořídit golfový set Callaway Warbird 5

 • není zcela vhodný pro začátečníky
 • vysoká cena

Wilson ULTRA XD prodloužený golfový set – recenze

Pánský golfový set Ultra XD je určen pro hráče s pravorukou dominancí. Set je sestaven pro méně zkušené golfisty – začátečníky a mírně pokročilé, obsahuje 10 holí – driver a fairway č. 3, hybrid č. 5, železa č. 6-9, pitching a sand wedge, a dále mallet putter.

Tento set je určen pro hráče vyšší vzrůstu, hole mají větší délku, shafty jsou z grafitu (dřeva) a oceli (železa a putter). Set je uložen do stand bagu. Dřeva a hybrid jsou opatřeny kryty.

Důvody, proč si pořídit právě golfový set Wilson Ultra XD

 • výhodný pro vyšší hráče a začátečníky
 • dobrý poměr kvalita/cena

Důvody, proč si nepořídit golfový set Wilson Ultra XD

 • pouze pro hráče s pravorukou dominancí
 • stand bag s malým úložným prostorem, vysokou hmotností a nedostatečným vybavením

Wilson Profile XD 2017 – recenze

Pánský golfový set Profile XD od společnosti Wilson z roku 2017 je možné pořídit jak v pravoruké, tak v levoruké variantě. Jedná se o velmi oblíbený set obsahující 10 holí – driver a fairway č. 3, hybrid č. 5, železa č. 6-9, pitching a sand wedge, a dále blade putter.

Shafty všech holí jsou grafitové, ve standardní pánské délce a s ohebností (flexem) R, pouze putter je opatřen ocelovým shaftem. Dřeva a hybrid mají krytky. Set je uložen ve stand bagu.

Důvody, proč si pořídit právě golfový set Wilson Profile XD 2017

 • výhodný pro začátečníky
 • dobrý poměr kvalita/cena
 • lehký a velmi příjemný design

Důvody, proč si nepořídit golfový set Wilson Profile XD 2017

 • pouze pro hráče s pravorukou dominancí
 • stand bag s malým úložným prostorem, vysokou hmotností a nedostatečným vybavením
 • blade putter je pro začátečníky obtížný na manipulaci

Wilson Prostaff SGi Dámský poloviční set 2019 – recenze

Dámský golfový set Prostaff SGi od společnosti Wilson z roku 2019 představuje ideální set pro začátečníky a rekreační golfistky s pravorukou i levorukou dominancí (nutno vybrat).

Set obsahuje 14 holí – driver a fairway č. 5, železa č. 7-9, pitching a sand wedge, 6 hybridů alternujících železa s nižšími čísly, a dále mallet putter. Shafty holí jsou lehké grafitové, vše je uloženo v cart bagu s prostornými kapsami.

Důvody, proč si pořídit právě golfový set Wilson Prostaff SGi 2019 – dámský

 • vhodný pro začínající golfistky
 • až 14 holí s různými vlastnostmi pro kvalitní trénování odpalů
 • příjemný design a lehká konstrukce
 • prostorný cart bag s vybavením

Důvody, proč si nepořídit golfový set Wilson Prostaff SGi 2019 – dámský

 • vhodný zejména pro začátečníky a ženy

Wilson Prostaff SGi Pánský golfový set 2019 – recenze

Pánský golfový set Prostaff SGi od společnosti Wilson z roku 2019 představuje je sestaven pro golfisty s pravorukou i levorukou dominancí (nutno vybrat). Set obsahuje 10 holí – driver a fairway č. 5, železa č. 6-9, pitching a sand wedge, a dále mallet putter.

Shafty holí jsou ocelové ve standardní pánské délce (pouze u dřev jsou grafitové), dřeva a hybrid jsou opatřeny kryty. Set je uložen ve stand bagu.

Důvody, proč si pořídit právě golfový set Wilson Prostaff SGi 2019 – pánský

 • kvalitní set za dobrou cenu
 • optimální rozložení škály holí

Důvody, proč si nepořídit golfový set Wilson Prostaff SGi 2019 – pánský

 • málo prostorný standbag

Callaway Warbird pánský set – recenze

Pánský golfový set Warbird od společnosti Callaway je určen pro pokročilejší golfisty s pravorukou i levorukou dominancí (nutno vybrat).

Set se vyrábí ve dvou provedeních (s grafitovými a ocelovými shafty) a obsahuje 11-12 holí – driver, fairway č. 3 (nebo 5), hybrid č. 3 (nebo 4), železa 4´9 (nebo 5-9), pitching a sand wedge, a dále mallet putter.

Dřeva a hybridy jsou opatřeny kryty. Set je uložen v cart bagu s prostornými kapsami.

Důvody, proč si pořídit právě golfový set Callaway Warbird pánský set

 • variabilita výběru holí dle handicapu a zkušeností
 • moderní putter s uretanovou vložkou pro větší přesnost
 • prostorný cart bag s vybavením

Důvody, proč si nepořídit golfový set Callaway Warbird pánský set

 • vhodný pro pokročilé hráče
 • vysoká cena

PowerBilt TPX 4.0 dámský golfový půlset – recenze

Dámský set PowerBilt je určen pro začátečnice, které hrají golf především rekreačně. Set je vyroben pro hráčky s pravorukou dominancí a skládá se ze 6 holí – driveru, hybridu č. 5, želez 7 a 9, sand wedge a mallet putteru. Vše je uloženo ve stand bagu bez krytek.

Důvody, proč si pořídit právě golfové míčky PowerBilt TPX 4.0 dámský

 • vhodný pro začátečnice
 • velmi nízká cena

Důvody, proč si nepořídit golfový set PowerBilt TPX 4.0 dámský

 • určeno výhradně pro začátečníky a ženy
 • uložení v málo prostorném stand bagu
 • nízký rozsah výkonu holí

Přidat komentář